הסוד הגדול של האינטרנט

12/04/2020

/

האינטרנט הוא מקום מוזר והוא מלא בתעלומות מסתוריות שלא פוענחו עד היום.

ב-04.01.12 פורסמה תמונה באחת מקהילות הפורומים הידועות ביותר לשמצה ברשת האינטרנט, 4chan, ובה מופיע הכיתוב הבא: "שלום. אנחנו מחפשים אנשים אינטליגנטיים ביותר. על מנת למצוא אותם, יצרנו מבחן. ישנה הודעה סודית המוחבאת בתמונה הזו. מצאו אותה, והיא תוביל אתכם אל הדרך למצוא אותנו. אנו מצפים בכיליון עיניים לפגוש את המעטים שיצליחו להגיע לקו הסיום. בהצלחה".

חושבים שאתם יכולים לעמוד במשימה?

התמונה הזו היוותה בעצם את נקודת הפתיחה לאחד מאתגרי האינטרנט הגדולים והמסתוריים ביותר בהיסטוריה – הידוע בשם 'ציקאדה 3301'. מדובר בסדרה של חידות אשר הרכיבו את מה שניתן אולי להגדיר כמשחק 'חפש את המטמון' הקשה ביותר שמישהו הגה אי פעם. על מנת לפתור אותן היה צורך בידע מקצועי ומעמיק ביותר בנושאים כגון מדעי המחשב, קריפטוגרפיה (תורת ההצפנה), מתמטיקה, סטנוגרפיה, אבטחת מידע, היסטוריה, אמנות, פילוסופיה ועוד.

כל פתרון של חידה הניב רמז (למשל כתובת של אתר אינטרנט או הפניה לפסקה בספר מסויים) אשר הוביל לחידה הבאה, וכן הלאה. חלק מהחידות היו כל-כך קשות, שעד כמה שידוע, שום אדם אינדיבידואלי לא הצליח לפתור אותן לבד והיה צורך בשיתוף פעולה אינטרנטי רחב היקף. הוקמו קבוצות עבודה משותפת ועבור חלק מהחידות היה אף צורך בכוח עיבוד כל כך גדול, אשר הושג רק על ידי כך שמשתתפים רבים התאחדו לרתום את המחשבים האישיים שלהם, שפעלו יומם וליל, לצורך הרצת חישובים מסובכים אשר בסופו של דבר הצליחו להוביל לפתרון חידות. לא ברור אם לכך התכוון המשורר (שהגה את המשחק), ועד היום שורר פולמוס לגבי האם זו הייתה דרך "כשרה" לשחק במשחק.

הוקמו קבוצות עבודה משותפת ועבור חלק מהחידות היה אף צורך בכוח עיבוד כל כך גדול, אשר הושג רק על ידי כך שמשתתפים רבים התאחדו לרתום את המחשבים האישיים שלהם, שפעלו יומם וליל, לצורך הרצת חישובים מסובכים אשר בסופו של דבר הצליחו להוביל לפתרון חידות

בשלב מסויים של המשחק, פתרון של אחת החידות הניב מספר טלפון, אשר הוביל לחידות נוספות, שהובילו לבסוף לקבלת סדרת מספרים שהתבררו כקואורדינטות גיאוגרפיות המציינות מיקומים פיזיים של ממש (קווי אורך וקווי אורך) על פני רחבי כדור-הארץ, בערים מרכזיות בעולם. משתתפי המשחק, אשר כאמור היו מתואמים ושיתפו פעולה בינהם, הגיעו למיקומים האמורים ומצאו שם מודעות נייר אשר הכילו רמזים על מנת להמשיך ולהתקדם במשחק. בשלב הזה כבר היה ברור שמי שאירגן את המשחק כיוון לכך שקבוצת אנשים תשתף פעולה בינהם.

מי מושך בחוטים?

בנקודה זו אי אפשר להתחמק מהשאלות המעניינות ביותר בסיפור הזה: מי הגה את המשחק הזה ולשם מה? מומחים רבים בתחומים שונים מעריכים שלא מדובר בעבודה של חובבן, או אפילו של קבוצת חובבנים, הפועלת במסגרת של זמן פנוי. על פי ההערכות מדובר ככל הנראה בקבוצה רצינית או אפילו ארגון או מוסד המורכב מאנשים בעלי רמת ידע והשכלה גבוהה ביותר, ככל הנראה מומחים בתחומם, ואשר עומדים לרשותם משאבים רחבי היקף. הועלו תיאוריות רבות לגבי תשובות אפשריות לשאלות אלו, כשהעיקריות שבהן מערבות ארגוני מודיעין כגון ה-FBI, NSA, CIA, MI6, או קבוצות האקרים כגון אנונימוס, המחפשים לגייס לשורותיהם את העלית שבמוחות עולם הסייבר המודרני לצורך עבודה על פרוייקטים שונים, אולי אפילו פיתוח של מטבעות דיגיטליים בדומה למטבע הביטקוין. הועלו גם תיאוריות לגבי גיוס לארגונים סודיים ואזוטריים כמו הבונים החופשיים, או אפילו גיוס לחברות הייטק עצמתיות כגון גוגל. בכל אופן, שאלות אלו נותרו ללא מענה עד היום.

ישנם כאלו הטוענים שהם פתרו את המשחק והגיעו לקו הסיום של הסבב הראשון של המשחק. מרקוס וואנר, אחד מהשמות הבולטים בעולם הסייבר ואבטחת המידע, הוא אחד מהם. אותם אנשים פירסמו את מה שלטענתם הוא מייל שנשלח אליהם מיוצרי המשחק לאחר שהגיעו לשלב הסופי (חיפוש זריז בגוגל יוביל אתכם למייל). המייל פורסם ללא סימני ניקוד. ארגון ציקאדה 3301 ביקש מהמנצחים (לפי הכתוב במייל) לא לשתף את תוכן המייל. אחת הסברות היא שכל מנצח קיבל את המייל מפוסק באופן שונה, על מנת שאם מישהו מהם ידליפו, המארגנים ידעו את זהותו. המייל עסק בעיקר בחשיבות של נושא הפרטיות, צנזורה וחופש המידע. כמו כן הובהר במייל שציקאדה 3301 איננה קבוצת האקרים.

בינואר 2013 וינואר 2014 פורסמו חידות חדשות אשר החלו סבבים נוספים של המשחק. המשחקים הובילו לבסוף לספר מסתורי בשם "ליבר פרימוס" המורכב מטקסטים מוצפנים, שרק חלק מועט מהם פוענח עד היום, והם מכילים תכנים פילוסופיים בעלי גוון מיסטי. אחד מהמסרים המוצפנים שהצליחו לפענח הוא: "אל תאמינו לדבר שכתוב בספר הזה". השחקנים המובילים מעריכים שפיצוח הצפנים בספר יוביל לפתרון הסופי של המשחק. הסבב של ינואר 2014 היווה את הסבב האחרון של המשחק. מאז לא ידוע על סבבים חדשים שפורסמו.

יהיה סיבוב נוסף?

אחד מהמוטיבים העיקריים במשחק של ציקאדה 3301 הוא מספרים ראשוניים. למעשה, 'ציקאדה' הוא בעצם שם של משפחת חרקים, מה שמרבית האנשים מכנים זבובים, ומחזור החיים שלהם מושתת על מספרים ראשוניים. זה אולי גם הזמן לציין שמספרים ראשוניים הם אחד מהנושאים המסתוריים והנחקרים ביותר במתמטיקה (על זה בפוסט נפרד).

נמליץ לכם בחום על אחד מהסרטים התיעודיים שנעשו על המסע לפתרון אחד מהאתגרים המנטליים הקשים ביותר בתולדות האינטרנט, ואולי בכלל.

ישנם כאלו שעדיין עומלים לפענח את חידות המשחק אשר נותרו לא פתורות.

דימוי שער: 

”, 

מקור: 

.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email